בעיות שינה בגיל הרך וכיצד מתמודדים?

בעיות שינה בגיל הרך וכיצד מתמודדים?

ילדים לא מעטים נוטים לסבול מהפרעות שינה, במיוחד כאשר מדובר על ילדים בגיל הרך. לא נדיר למצוא הורים טרוטי עיניים, עייפים המתקשים לתפקד במקום עבודתם. ישנם גם ילדים המתישים את ההורים, לוקח להם לפחות שעתיים להירדם, לאחר כמה סיפורים לפני השינה ושירים, אולם סוף סוף הם ישנים לילה שלם, גם זה טוב.

זיהוי בעיות שינה בקרב ילדים צעירים

קודם כל צריך לזהות מהן בעיות שינה. כאשר מדובר על תינוקות קל יותר לזהות. ישנם תינוקות המשנים כליל את סדר יומם, הם נוטים לישון בשעות היום וערים בלילה, אם האם עובדת, זוהי בעיה לא קלה. במה מתבטאות הפרעות שינה? מדובר על לא מעט יקיצות במהלך הלילה, התינוק בוכה, אולי הוא רעב, אולי משהו מציק לו, למעשה אלה הם תינוקות המתקשים לישון גם המהלך היום וגם במהלך הלילה והרי ידוע, תינוקות זקוקים לשעות שינה מרובות.

כאשר מדובר על ילדים בגיל הרך, הפרעות השינה מתבטאות בצורה שונה, לוקח להם זמן רב להירדם, אם ציפיתם שהם יירדמו בשמונה, הם נרדמים בעשר. למרות שהילדים הללו נרדמים מאוחר, הם גם עלולים לקום בשעות הבוקר המוקדמות, או לבוא באמצע הלילה למיטת ההורים, מה שיכול להפריע את שנתם.

למה זה קורה?

אפשר להתנחם בעובדה שילדים בוגרים שנתם מתארכת ולרוב הם אינם סובלים מהפרעות שינה. ילדים רבים בגיל הרך מתקשים להירדם בצורה עצמאית, הם מתישים את ההורים, נרדמים בשעות מאוחרות, מתעוררים כמה פעמים בלילה, לפנות בוקר הם מתעוררים מוקדם או אז רמת המלטונין שהוא הורמון השינה, יורדת.

חשוב לציין, כאשר מדובר על פעוטות, לעיתים הם מתקשים להירדם מכיוון שהם בודקים את הגבולות, זהו חלק אינטגראלי מתקופת המרד שלהם. הורים רבים מתקשים להתמודד עם הבעיה במיוחד לאור העובדה שבשעות הערב הם עייפים ותשושים. הפרעות שינה גם אופייניות לילדים אשר עוברים למיטת נוער, השינוי הזה בהחלט יכול לערער אותם. נדמה לכם שכבר השכבתם אותם לישון, והנה הם מגיעים לסלון, אולי מבקשים עוד בקבוק חלב, הילד רוצה תשומת לב ולעיתים הוא לא מבין מדוע עבר למיטת נוער. כדאי לדעת שאכן מדובר על קושי אמיתי ולא על גחמות של הילד.

מה ניתן לעשות?

במקרה והילד מתלונן שהוא רעב, כדאי להסביר לו שארוחת הערב תמה ולא יהיה אוכל עד הבוקר. אם הוא מבקש אין ספור סיפורים לפני השינה, הסבירו לו כמה סיפורים תהיו מוכנים לקרוא לו. כדאי להיות עקביים וברורים, והיה ואתם לא מוכנים שהוא יכנס למיטתכם בלילה הבהירו לו את הגבולות. כדאי גם לעודד את הילד, והיה והילד ישן במשך כל שעות הלילה מבלי להגיע למיטת ההורים, הרעיפו עליו שבחים ואמרו לו שאתם גאים על כך שהוא מתנהג כמו בוגר.

ומה עם המעבר למיטת נוער?

לא חייבים לעבור למיטת נוער בחיפזון יתר, אם הילד מתעקש להישאר במיטת התינוק וזה מקנה לו תחושת ביטחון אפשרו לו זאת. כדאי מאוד שהילד ילמד להירדם באופן עצמאי עוד בהיותו במיטת התינוק. ולסיכום, עשו ככל הניתן על מנת להקנות לילד הרגלי שינה, הפרעות שינה יכולות ללוות אותו למשך כל חייו.

"טוב לילד" בפיקוח מספק לכם מידע נרחב ומאפשר לכם להתייעץ עם שאר חברי הקהילה בפורומים שלנו.

ADV