בעיות שינה בגיל הרך – מורה נבוכים להורים עייפים

בעיות שינה בגיל הרך – מורה נבוכים להורים עייפים

הורים רבים חולמים על כך שהתינוק או הפעוט יישן בלילה, הרי בסופו של דבר זה טוב ובריא בשבילו וגם ההורים נהנים מכך, הם פחות עייפים, מותשים ונרגנים. אולם האמת היא קצת אחרת, תינוקות לא מעטים וילדים בגיל הרך, סובלים מהפרעות שינה, הפרעות אלה עלולות ללוות אותם במהלך כל חייהם. כדאי מאוד וכמה שיותר מוקדם להקנות לילדים הרגלי שינה סדירים, המטרה היא שהם ישנו רוב שעות הלילה, לא יסבלו מיקיצות מרובות ויהיו נינוחים יותר במהלך היום.

מדוע ילדים בגיל הרך מתקשים להירדם?

לקשיי הירדמות בקרב ילדים בגיל הרך יש סיבות שונות. לעיתים ההורים מעבירים את הילד מוקדם מידיי ממיטת התינוק למיטת נוער, מה שעלול לערער עת עולמם. ילדים אלה חשים שההורים מצפים מהם להיות בוגרים, והם בעצם מעדיפים להישאר תינוקות, הבגרות מטילה עליהם מורא. ככלל, לא רצוי להעביר את הפעוט מוקדם מידיי למיטת נוער, תנו לו עוד קצת ליהנות. גם לא מומלץ להעביר את הפעוט למיטה של גדולים עוד טרם למד להירדם באופן עצמאי.

ילדים בגיל הרך נמצאים בתקופת המרד שלהם, במיוחד ילדים בגיל שנתיים, הם בודקים כל העת את הגבולות של ההורים, ייתכן שיתעקשו להירדם מאוחר ומדובר על קושי אמיתי. סיפרתם להם כבר כמה סיפורים, הרעפתם עליהם נשיקות לילה טוב ושרתם שירים, יצאתם מן החדר, כמה דקות השתרר שקט והיה נדמה לכם שהילד ישן שנת ישרים, והנה הפתעה לא צפויה, לאחר כמה דקות הילד מופיע בסלון, רוצה לראות טלוויזיה, טוען שהוא רעב, ולמעשה הוא ער לחלוטין. כדאי שוב להחזירו לחדר, לנשקו נשיקת לילה טוב ולעזוב את החדר אפילו אם הוא בוכה.

אם הילד נוטה לבקש אוכל וטוען שהוא רעב, כבר עם סיום ארוחת הערב הבהירו לו שלא יהיה עוד אוכל עד ארוחת הבוקר.למרות שהורים רבים חשים מותשים לאחר שעות עבודה מרובות, לא כדאי לוותר לילד, היו עקביים וברורים, דאגו כל יום לחזור על אותה השגרה או עד שהילד יפנים את המצב. הבהירו לו שאינכם מסכימים שבאמצע הלילה יבוא למיטתכם, והיה והוא כן עושה זאת, החזירו אותו למיטתו.

"טוב לילד" בפיקוח מספק לכם מידע נרחב ומאפשר לכם להתייעץ עם שאר חברי הקהילה בפורומים שלנו.

ADV